Gry komputerowe
Gry komputerowe, planszowe czy terenowe są dostępne dla osób w każdym wieku i absolutnie nie powinniśmy zabraniać najmłodszym z nich korzystać. Trzeba jednak odpowiednio dobierać je do ich wieku i możliwości. Dlatego ważne jest, żeby rodzice dokładnie sprawdzali, co kryje zawartość gier, które zamierzają podarować swoim pociechom, zwłaszcza jeśli nie są tego pewni przy zakupie.
Określ, co może oglądać twoje dziecko
Mając na myśli najmłodszych, mówimy o naprawdę młodych osoba, mniej więcej do trzeciej klasy podstawówki, gdy wystawianie na wszelkie szkodliwe treści może odcisnąć znaczne piękno na ich psychice. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice jeszcze przed zakupem gry określili między sobą, na co nie chcą narażać swojego dziecka. Nie chodzi tu tylko o seks, ale też o nadmierną przemoc czy wulgarny język, które często możemy spotkać w grach sieciowych. Rodzice powinni ustalić całą listę nawet tych nieoczywistych elementów, które mogą wystąpić w grach, a które niekoniecznie muszą być przez producenta oznaczane na pudełku czy na ekranie startowym gry.
Wyraźnie rozgraniczaj fikcję i rzeczywistość
Dzieci powinny mieć pełną świadomość, że to, co dzieje się na ekranie czy w ramach gry nie jest w żadne sposób połączone z rzeczywistością. Ta granice może zacząć się u nich zacierać, jeśli zbyt długo będą przebywały w świecie wirtualnym. Dlatego dobrze jest kontrolować i sprawdzać stan psychiczny i emocjonalny dziecka po każdej dłuższej rozgrywce i upewniać się, że w pełni rozumie, że gra w wirtualny twór. Jeśli zauważymy, że źle się z nim dzieje, konieczne może okazać się nałożenie limitów czasowych na granie dziecka na komputerze lub korzystania z urządzeń elektronicznych do czasu, aż nie wypracuje ono świadomej granicy.
Gry edukacyjne nie zawsze są dobre
Wielu rodziców decyduje się na zakup gier edukacyjnych dla swoich najmłodszych dzieci. W większości jednak nie są one dla nich atrakcyjne, męczą je i dodatkowo ciągną w stronę tytułów dla nich niedostępnych. Tytuły edukacyjne to jedne z tych gier, które są robione na kolanie, głównie na święta, aby niedoświadczeni rodzice i dziadkowie wydawali swoje pieniądza dla dzieci na prezent. Pamiętajmy, że dzieci nie są głupie i nie wciągnie ich gra, którą można przejść za pomocą klikania jednego przycisku na myszce. Ważne, żeby gry edukacyjne miały przyjemną grafikę i wystarczająco wciągający sposób rozgrywki, żeby miło się z niej korzystało.